10 tipů jak zlepšit své kreativní a umělecké dovednosti

Pokud chcete stále zlepšovat své dovednosti, jde o přirozený proces. Možná potřebujete novou inspiraci nebo informace, jak zdokonalit své malířské schopnosti.

Ve světě umění existuje mnoho nápadů, které nás mohou posunout zase o příčku výše. Aby vás neopustila tvořivá múza, podívejte se na následující tipy, které ve vás probudí a oživí tvořivost a kreativitu na poli umění.

1.    Kvalitní umělecké potřeby

Zkuste vylepšit své umělecké pomůcky. Kvalitně vyrobené štětce a barvy, nebo správně vypnuté plátno v rámu, vám umožní vytvářet jemné linie a přesné tahy štětcem plné věrných odstínů barev. Díky tomu dostane obraz hloubku a texturu.

2.    Dokonalé prostředí i připravené pomůcky

Udělejte si útulný pracovní kout, pořiďte si malířský stojan, ergonomickou židli, pěkný výhled, dostatečné osvětlení a klid na malování dokreslený zpěvem ptáků nebo inspirativní hudbou. Před nanesením čerstvých barev paletu i štětce očistěte.

3.    Praxe dělá mistra

Pokud chcete získat lepší dovednosti v uměleckém směru, musíte často malovat. Jen poctivou praxí a zkoušením získáte cvik i zkušenosti a můžete se zdokonalit. Schovejte si starší skici a malby, ať vidíte svůj posun ke zlepšení.

4.    Jděte do hloubky

Sledujte malovaný subjekt a všímejte si podrobností. Promyslete název, který zaujme ještě dříve, než začnete malovat. Zahrňte do malby symboliku a dejte do obrazu příběh. Vytvořte malbou náladu, ukažte příčinu a malujte pro sebe i ostatní.

5.    Promyslete kompozici a design

Navrhněte si kompozici, naplánujte barevné schéma a vytvořte skicu. Dílo je celkem od okraje až po okraj papíru či plátna. Využijte jemné linie i pevné tahy štětcem, tlusté, tenké a přerušované čáry. Plánování vám dá jistotu při tvorbě.

6.    Vylepšujte uměleckou techniku

Používejte vrstvení barev i jejich nové odstíny. Zkoušejte různé druhy štětců i barev, třeba akrylové či olejové. Zkoušejte různé techniky a pomůcky, třeba špachtle. Hrajte si se světly a stíny. Díky detailům lze vytvořit něco neobvyklého.

7.    Prohlubujte uměleckou tvořivost

Hledejte neobvyklé úhly i témata, stejně jako nové nástroje a techniky. Podívejte se na obraz z blízka i dálky, v zrcadle i vzhůru nohama. Vytvořte koláž či sérii souvisejících obrazů. Zahrňte do tvorby nové prvky a vytvořte něco zcela nového.

8.    Sledujte profesionály pro inspiraci

Sledujte videa s návody a inspiracemi, navštěvujte kurzy a workshopy kreslení a malby. Přečtěte si životopisy umělců, knihy o umění, umělecké časopisy, stránky s uměním na internetu, navštěvujte galerie, nebo se zapojte do uměleckého klubu.

9.    Vzdělávejte se v umění a obklopte se jím

Sledujte východ i západ slunce, krásy údolí, klidnou hladinu vody, sílu vln, výšku majestátních hor i dokonalost staveb. Sbírejte umělecké předměty, zútulněte interiér, poslouchejte klasickou hudbu, cestujte a objevujte různé perspektivy.

10. Předávejte si zkušenosti

Učte se od jiných a sami učte jiné. Nenechávejte si nově objevenou zajímavou malířskou techniku jen pro sebe. Ukazujte dětem, jak malovat akvarelem, založte si skupinu s jinými kreativci a umělci nebo uspořádejte výstavu pro novou motivaci.

100 %