Ekologická a udržitelná móda i doplňky hýbou světem. Víte co to vlastně je?

Pojem udržitelná móda neboli slow-fashion můžete v poslední době slyšet čím dál častěji. Vyhlaste konec plýtvání nejen oblečením. Mnoho věcí se dá sehnat i jinak než kupovat stále nové. Můžete také začít tvořit a spoustu věcí si vyrobit.

Co je to udržitelná móda

Pojem udržitelná móda nebo slow fashion je protipól fast fashion z módních řetězců plných levných a ne moc kvalitních kousků. K výrobě oblečení, obuvi a doplňků byly použity kvalitní, ekologické a rozložitelné materiály a netrpí při tom lidé ani příroda. Budou vám sloužit několik let, díky čemuž nemusíte zbytečně plýtvat a pouštět do světa mnoho zbytečného odpadu. O kousky z ekologicky šetrné výroby se můžete i ekologicky starat, používat ekologické prací prášky či mýdlové ořechy. Prádlo vám vydrží déle. Kvalitu poznáte podle certifikátů, jako je třeba Ecogarantie či EcoCert.

Kde zakoupit udržitelnou módu

Existuje spousta kamenných a internetových obchodů s udržitelnou módou, ekologickým oblečením či veganskou obuví. Zboží a produkty českých firem a značek, jako je třeba Green Butik, Etik Butik, Respiro, OSKA či SUTU jsou vytvořeny z těch nejvybranějších materiálů s ohledem na životní prostředí a pracovníky, kteří za jejich vznikem stojí. V České republice stále vznikají nové značky a sortiment se neustále rozšiřuje.

Oblečení z druhé ruky

Jednou z variant, jak zbytečně nekupovat stále nové zboží, jsou sekáče. V dnešní době jsou second-handy na dobrých úrovních a můžete zde pořídit i nové kousky oblečení za velmi nízké ceny. Rozhodně stojí za to se tam zajít alespoň podívat. Způsobů, jak neplýtvat a chránit naši planetu před zbytečným odpadem je ale mnohem víc.

Home-made kousky oblečení

Šikovné švadlenky si mohou zkusit zajímavé módní kousky ušít. Radost z ručně širých originálních kousků je k nezaplacení. Třeba džínová kabelka ze starších riflí může vypadat skvěle. Můžete také háčkovat, plést nebo si namalovat hedvábné šátky. Vyrobit si můžete spoustu textilních bytových doplňků nebo dekorací. Tvořit můžete z korálků i keramické hlíny, nebo třeba vlastnoručně malovat obrazy.

Výměna kus za kus

Zajímavá je i výměna oblečení. Například Vinted vám tuto službu nabídne i online. Máte doma plnou skříň nepotřebných kousků? Tak je zkuste nafotit a vložit. Pak své kousky vyměňte za něco, co si zase koupil někdo jiný a leží mu to ve skříni stejně jako vám. Některé kousky můžete i věnovat. Stačí pouze chtít a hledat možnosti, jak být zodpovědní, šetřit a neplýtvat. Zkuste to i vy, je to totiž opravdu snadné.

100 %