Jak si doma vyrobit voňavé mýdlo

Handmade mýdla jsou praktickým předmětem na mytí a provonění prádla, unikátní dekorací i originálním dárkem. Výroba domácího mýdla je velmi jednoduchá. Ručně vyrobené voňavé mýdlo v koupelně dnes navíc patří mezi největší moderní trendy.

Potřebné ingredience

  • Transparentní či barevná mýdlová báze či báze s bambuckým máslem
  • Silikonová forma ve tvaru obdélníků, srdíček a dalších tvarů
  • Alkoholový dezinfekční sprej na čištění forem
  • Razítka na mýdlo ve tvaru květin, zvířat nebo třeba anglických frází
  • Barvy na mýdlo
  • Esenciální oleje dle preference

Mýdlová báze jako hlavní surovina

K malování našich obrazů potřebujete akvarelové barvy, u mýdla je nejdůležitější ingrediencí na výrobu domácího mýdla mýdlová báze. Můžete zvolit klasickou transparentní bázi, různé tónované varianty, anebo třeba tu s obsahem bambuckého másla. Při vážení báze si ji rozdělte na kousky velké asi 3 x 3 cm, aby se vám lépe zahřívala. V průměru vychází 100 gramů tuhé báze na 1 mýdlo.

Silikonové formy, razítka a čistý alkohol

Nejpohodlnější je nalévat mýdélka do silikonové formy, která může mít jakýkoliv tvar. Nezapomeňte formu před použitím umýt a postříkat čistícím alkoholem. Jakmile alkohol ve formě dobře vyschne, doporučujeme na dno forem použít plochá a tvarovaná plastová vystouplá razítka na mýdlo, která přilnou ke dnu formy. Třeba s motivy lučních květů, zvířátek či s anglickými frázemi.

Rozehřátí mýdlové báze, přidání barvy a oleje

Při tání mýdlové báze a práci s olejem použijte ochranné rukavice. Nakrájené kousky nechte roztát ve vodní lázni nebo v mikrovlnce při 80 % výkonu a intervalech trvajících 30 sekund. Mezi intervaly bázi vždy promíchejte. Na 100 gramů mýdlové báze přidejte 1 centimetr mýdlové barvy Zenicolor a 3 kapky esenciálního oleje a důkladně promíchejte, aby byla barva vyvážená.

Nalévání směsi do mýdlových forem

Promíchanou hmotu pomalu nalévejte do silikonových forem tak, aby se razítka na dně nehýbala. Na povrchu hmoty se mohou vytvořit malé bublinky, které snadno odstraníte, pokud je postříkáte alkoholovým čističem, třeba alkoholovým dezinfekčním sprejem Pentack. Hmota ve formě tvrdne asi 2 hodiny. Pak mýdélka vyjměte a opatrně odstraňte silikonová razítka pomocí pinzety. Pokud chcete mýdélka zavěsit na provázek, otvor do hmoty snadno uděláte pomocí špejle.

100 %