Přečtěte si několik zásad zdravého životního stylu

Jakmile dnes otevřete jakýkoliv magazín, všude se píše o zdravém životním stylu. Někdo upraví stravu a vyloučí bílé pečivo, jiný začne chodit do fitness centra a pravidelné procházky. Žít zdravě by nám mělo pomoci cítit se fyzicky i psychicky lépe a snížit riziko civilizačních onemocnění. Jak na to?

Spánek jako priorita

Jedním z prvních faktorů zdravého způsobu života je dostatečný spánek, jinak se vám zvýší krevní tlak nebo třeba zvýší chuť k jídlu a za chvilku máte pár kilo navíc. Oněch 7 až 8 hodin kvalitního spánku stále platí. Když se pořádně nevyspíte, druhý den budete podráždění a protivní.

Zkuste konečně nekouřit a nepít

Dalším rysem zdravého života je prostě nekouřit. Dříve sklenička a cigárko patřily ke každé společenské události. Elektronické cigarety nejsou o nic lepší variantou. Zaměstnejte ruce a zkuste třeba malovat. Alkohol vám sice pomůže uvolnit se, překonat stres a navodit dobrou náladu, ale zkuste pít umírněně. Dejte si sklenku vína s jídlem k obědu nebo k večeři. Pijte pro radost, ale ne proto, aby vám bylo líp. To prostě nikdy nefunguje. Druhý den vám s kocovinou lépe vážně nebude.

Co je vlastně zdravá výživa

Pestrá a vyvážená střídmá strava je ta, která vašemu tělu vyhovuje. Neexistují striktně zdravé a nezdravé potraviny, pouze jejich zdravé a nezdravé množství. Často stačí omezit četnost, zmenšit porce a zařadit různorodost. Spousta lidí si k jídlu vytvořila příliš emotivní vztah nebo zajídá stres a špatnou náladu. Jíst se má ale proto, abychom žili a ne žít proto, abychom jedli. Dělejte to, co máte rádi, mějte radost ze života a smějte se. Tím pro své zdraví uděláte hodně a ještě k tomu zadarmo.

Oblíbená pohybová aktivita

Jakákoliv oblíbená pohybová aktivita nám pomáhá dosáhnout přiměřené tělesné hmotnosti, zrychlujemetabolismus a spalování tuků, zpevňuje svalstvo, odbourává stres, zlepšuje kondici i náladu. Navíc nám umožňuje zachování pohyblivosti do vyššího věku. Dříve sice lidé neběhali a nechodili do fitka, ale museli zastat spoustu fyzické práce místo celodenního sedění u počítače a u televize. Navíc je potřebný přísun čerstvého vzduchu a slunečních paprsků. Na pohyb je důležité si udělat čas alespoň hodinu denně. Stačí obyčejná rychlejší chůze nebo práce na zahradě.

100 %