Od generace Y ke generaci Z

O generaci Z se říká, že je ufňukaná, znuděná, nemá o nic zájem a často propadá depresím. Roztěkanost a psychická nepohoda souvisí s nadměrnou svobodou, nekonečným počtem možností, ze kterých je těžké si vybrat a absencí životního plán.

Generace Y 

Narození mezi lety 1980 až 1997. V roce 2022 je jim 25 až 42 let. Je to generace mileniálů a generace Já, já neboli Generation The Me Me. V online prostředí tráví minimálně 25 hodin týdně – AdAge, ale pamatují si dobu, kdy to tak nebylo a odpoledne trávili v zájmových kroužcích, pobíhali po sídlišti a kamarádům zvolnili na zvonek. Raději investují do zážitků než do hmotných věcí a na sociálních sítích vytváří svůj hezčí obraz. Na trhu práce mají přehnané požadavky

Generace Z

Příslušníci generace Z se narodili v letech 1997 až 2012. Je jim tedy 10 až 25 let. Generace Z je také známá jako generace M, internetová generace nebo děti nového tisíciletí. Generace Z už nezvoní a být online je součástí osobnosti každého z nich. Často znají jen mobil a nemají zkušenost s pevnou linkou. Na rozdíl od generace Y na sobě generace Z ráda pracuje a na pracovním trhu má menší požadavky. Už u nich neplatí, že starší při nástupu do práce automaticky učí toho mladšího. V souvislosti s rychlým vývojem technologií je to často naopak. 

Co dělá generace Z

Když nejsou v korporátu, jsou se psem v lese, nebo v neznámé kavárně, kde si dají zdravý dortík z fazolí a řepy. Klidně ale pracují na komunitní farmě v Argentině nebo pasou ovce v Irsku. Dovedou si představit cokoliv. V hlavě si stále přepočítávají a aktualizují náklady na výběr oběda i koupené boty. Mají spoustu možností a žádný návod na život, což je těžké. Dříve nic nebylo, možnosti ani svoboda a plán byl jasný. Proto se generace Z občas ztrácí. Vyrostli na sociálních sítích, jsou přehlceni informacemi a stresováni neustálým rozhodováním, což je paralyzuje.

Hledáme appku

Užší výběr možností a životních cest by se jim hodil. Generace je často naivní a rozpolcená. Příští generace iPhonů by měla mít appku, kam by se zadala vstupní data o současném životě a ona by analyzovala všechny potenciální možnosti, vypočítala cestu ke štěstí a spokojenosti, nabídla možnosti seberealizace a kariérního růstu nebo vyhradila čas na rodinu. Počítala by index psychické pohody a v premium verzi by byla i s trailerem. Steve Jobs by to určitě zmáknul. 

Mladomileniálové a staromileniálové z generace Y

Mladomileniálové narození až po listopadové revoluci jsou přelétavější, roztěkanější a nestálejší. Staromileniálové mají větší příjmy, jsou konzervativnější a začínají se usazovat. Pokud k nim patříte, najděte si koníčky, ať vás nezastihne krize středního věku. Navštěvujte kurzy, učte se jazyky, cvičte nebo zkoušejte malovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení