Jak si zařídit prostornou šatnu a uklidit nejen v bytě

Čisté a příjemné prostředí nám pomůže uklidnit i v mysli. K tomu vám pomůže prostorná šatna, která konečně schová vše potřebné a pomůže vám udržet pořádek.

Velikost a typ šatny

V první řadě si ujasněte, kolik peněz můžete do výstavby šatny investovat, pro kolik osob bude určena a jaké jsou vaše prostorové možnosti. Největší prostor nám poskytne průchozí šatna. Oblíbenou variantou jsou vestavěné skříně se zrcadlem, které prostor opticky zvětší a s posuvnými dveřmi, kde můžete věci přehledně uspořádat podle potřeby a osobních preferencí. Skříň by měla mít alespoň 1,5 m na délku a hloubku 60 cm, aby se vám do ní oblečení i s ramínky pohodlně vešlo.

Umístění šatny

Průchozí šatnu nám musí dovolit prostorové možnosti. Na pěknou šatnu se dá přeměnit i menší nevyužitá komora. Šatna nemusí stát bezpodmínečně u zdi. Skříň umístěná ve středu místnosti poslouží jako dělicí stěna. Pokud ji ze zadní strany zkrášlíte zajímavou tapetou, můžete k ní umístit třeba i čelo postele. Klidně ji můžete zkrášlit i vlastnoručně namalovanými obrazy a postavit pod ni třeba sedačku.

Vnitřní uspořádání šatny

Vnitřní uspořádání skříně má odpovídat vašim osobním preferencím a tomu, jaké oblečení nosíte nejčastěji a jak si ho skládáte. Pro šaty a kostýmky místo klasických poliček uvítáte spíše delší závěsnou tyč, kam se dá oblečení zavěsit. Šatní tyč dejte do výšky 150 až 180 cm, aby se vám zavěšené svršky ve skříni nemačkaly. Promyslete, jak dlouhé třeba máte kabáty. V průchozí šatně můžete uzavřenou skříň zkombinovat s otevřenou nosnou konstrukcí, poličkami i botníkem.

Vybavení šatny

Praktické jsou posuvné dveře s dojezdem a zrcadlem, klasické poličky, různě velké a hluboké zásuvky na spodní prádlo, výsuvné boxy a držáky na boty, rozdělovníky a organizéry do zásuvek pro skladování doplňků, šátků, opasků, šperků, kabelek, rukavic či hodinek, ale i krabice a boxy. Přidejte také praktické LED osvětlení.

Design lahodící oku

Pokud chcete z obyčejné šatny, ať už z průchozí či vestavěné, udělat designový prvek, zkuste doladit doplňky. Dejte si ke skříni pěkný taburet na posezení a větší živou rostlinu. Luxusního efektu docílíte i křišťálovým lustrem, který se dá za rozumnou cenu sehnat i v bazaru. Doplňte šatnu praktickou komodou, toaletním stolkem, lampou a vázou s řezanými květinami pro útulný pocit domova.

100 %