Jak si užít život na plno a s energií

Pokud stále nestíháme a jsme ve stresu, v organismu nám probíhají chemické procesy. Začne se nám zrychlovat tep, srdeční frekvence a tělo produkuje více stresového hormonu kortizolu, který blízce souvisí s duševním i fyzickým stavem.

Pokud se nacházíte dlouhodobě v nepohodě, možná máte zvýšený tep i krevní tlak, zrychlené dýchání, svalové napětí, špatné zažívání i problémy se spánkem. Pokud vám chybí energie, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat, ať můžete žít naplno.

Cvičte a buďte aktivní každý den

Denně se hýbejte, ale pak dejte tělu čas a možnost se zotavit. Procházejte se nebo cvičte, ale nelámejte rekordy. Přílišné vyčerpání vede k vážným zdravotním problémům. Rozhýbete tělo i metabolismus a bude vám lépe na těle i na duši.

Omezte kávu

Pokud jste zvyklí pít několik šálků kávy denně, zkuste to trochu omezit. Pijte také jen kvalitní kávu. Kofein může dráždit žaludek, zesílit úzkost, zkomplikovat usínání a hluboký spánek. Ani jedno z toho vám na klidu a rovnováze nepřidá.

Jezte chytře a pestře

Přidejte do své stravy co nejvíce barev, ideálně v podobě zeleniny, ořechů, semínek a luštěnin. Zelenina obsahuje fytochemikálie důležité pro tělesné i duševní zdraví. Působí protinádorově, protizánětlivě, podporují imunitu a funkci nervového systému.

Zhluboka dýchejte

Hluboké břišní dýchání propojí tělo a mysl, zpomalí srdeční frekvenci, uvolní svaly a sníží krevní tlak. Zkuste se alespoň dvakrát denně zastavit na pár minut a soustředit se jen na svůj hluboký dech. Okysličíte krev a uvědomíte si svět kolem i sami sebe.

Více spěte

Spánek je jedna z nejdůležitějších a nejpříjemnějších věcí, které nám život nabízí. Neberte spánek jako ztrátu času, nebo jako nutnost. Spánek je základ existence. Spát osm hodin denně by mělo být pravidlem. Čím jsme starší, tím hůře nevyspání naše tělo snáší a nemůže pak normálně fungovat. Pár nocí bez kvalitního spánku snižuje imunitu a mozkové funkce. Pokud spíte málo dlouhodobě, ničíte si zdraví.

100 %