Jak opticky zvětšit a oživit malý byt

Asi v každé domácnosti je nějaká místnost, která je malá a tmavá. Nedostatek světla vzniká často v husté zástavbě, kde si budovy mohou navzájem stínit. Denní světlo nás však nabíjí energií a zlepšuje náladu. Jak snadno prosvětlit a oživit interiér?

Světlé barvy

Světlé barvy dobře odráží světlo, nepohlcují ho a navíc opticky zvětšují prostor, což přispěje k větší vzdušnosti interiéru. Ideální je bílá barva, která je stále oblíbená a léty prověřená. Pokud se bílá barva správně kombinuje s bytovým vybavením, není strohá a nudná. Jestliže máte doma temné místnosti, proveďte výmalbu bílou barvou. Pokud jí neholdujete, zvolte jemné a svěží pastelové odstíny barev.

Lesklé povrchy

Zajímavou pomůckou jsou lesklé povrchy na nábytku i podlahové krytině. Některé barvy umí světlo pohlcovat, což bývá často i problém v malých a temných místnostech, hlavně v kuchyních. Zkuste místo matné kuchyňské linky zvolit lesklou, dejte i lesklá dvířka skříněk a uvidíte velký rozdíl. Do ložnice či obývacího pokoje dejte bílý či světlý lesklý nábytek. Místnost oživí i lesk na podlaze.

Živé rostliny a květiny

Pokud něco dokáže rozzářit interiér a vnést do něj hojnou svěžest, pak jsou to pokojové rostliny a čerstvé řezané květiny. Navíc pomohou do interiéru nenásilným způsobem vnést barevnost, která v něm může chybět v případě bílých stěn. Zelená barva pokojových rostlin vnese kus přírody a květiny ve váze zútulní každou místnost.

Zrcadla a obrazy

Absenci přirozeného denního světla mohou pomoci vyřešit různě veliká zrcadla, která umí vytvořit úžasnou iluzi prostoru. Stačí je vhodně umístit. Dejte je třeba naproti oknu se zelení a získáte zajímavý odraz v zrcadle, který vnese domů kus zeleně a dodá pokoji originalitu. Vhodnou formou jej i použití zrcadlových dveří na šatní skříni, případně zrcadla pověsit na stěnu v zajímavém rámu včetně obrazů. I obrazy umí zútulnit každou místnost a dodat tak pocit příjemného domova.

Svítidla

Přirozeného světlo nahradí vkusná svítidla, nahraďte ho tedy světlem umělým.  Skvěle vypadají kromě klasických lustrů i lišty se světelnými zdroji, bodovky, nástěnné, stolní i stojací lampy. Vhodná jsou i svítidla s regulací množství světla.

100 %