Jak opticky zvětšit a oživit malý byt

Asi v každé domácnosti je nějaká místnost, která je malá a tmavá. Nedostatek světla vzniká často v husté zástavbě, kde si budovy mohou navzájem stínit. Denní světlo nás však nabíjí energií a zlepšuje náladu. Jak snadno prosvětlit a oživit interiér?

Světlé barvy

Světlé barvy dobře odráží světlo, nepohlcují ho a navíc opticky zvětšují prostor, což přispěje k větší vzdušnosti interiéru. Ideální je bílá barva, která je stále oblíbená a léty prověřená. Pokud se bílá barva správně kombinuje s bytovým vybavením, není strohá a nudná. Jestliže máte doma temné místnosti, proveďte výmalbu bílou barvou. Pokud jí neholdujete, zvolte jemné a svěží pastelové odstíny barev.

Lesklé povrchy

Zajímavou pomůckou jsou lesklé povrchy na nábytku i podlahové krytině. Některé barvy umí světlo pohlcovat, což bývá často i problém v malých a temných místnostech, hlavně v kuchyních. Zkuste místo matné kuchyňské linky zvolit lesklou, dejte i lesklá dvířka skříněk a uvidíte velký rozdíl. Do ložnice či obývacího pokoje dejte bílý či světlý lesklý nábytek. Místnost oživí i lesk na podlaze.

Živé rostliny a květiny

Pokud něco dokáže rozzářit interiér a vnést do něj hojnou svěžest, pak jsou to pokojové rostliny a čerstvé řezané květiny. Navíc pomohou do interiéru nenásilným způsobem vnést barevnost, která v něm může chybět v případě bílých stěn. Zelená barva pokojových rostlin vnese kus přírody a květiny ve váze zútulní každou místnost.

Zrcadla a obrazy

Absenci přirozeného denního světla mohou pomoci vyřešit různě veliká zrcadla, která umí vytvořit úžasnou iluzi prostoru. Stačí je vhodně umístit. Dejte je třeba naproti oknu se zelení a získáte zajímavý odraz v zrcadle, který vnese domů kus zeleně a dodá pokoji originalitu. Vhodnou formou jej i použití zrcadlových dveří na šatní skříni, případně zrcadla pověsit na stěnu v zajímavém rámu včetně obrazů. I obrazy umí zútulnit každou místnost a dodat tak pocit příjemného domova.

Svítidla

Přirozeného světlo nahradí vkusná svítidla, nahraďte ho tedy světlem umělým.  Skvěle vypadají kromě klasických lustrů i lišty se světelnými zdroji, bodovky, nástěnné, stolní i stojací lampy. Vhodná jsou i svítidla s regulací množství světla.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení