Co opravdu znamenají výživové nálepky na potravinách

Na mnoha produktech v poslední době vidíme nálepky, jako je dietní, light, vysoký obsah proteinu, nízký obsah cukru nebo bez lepku. Automaticky však nemusejí být zdravější a dietnější. Po jakých potravinách můžete s klidným srdcem sáhnout?

Light, Diet a Fit

Téměř každá potravina má odlehčenou variantu. Light výrobky mají mít alespoň o 30 % méně některé z živin než běžný produkt, třeba cukr, nasycené tuky i kalorie. Konkrétní živina musí být ve složení uvedena. Odstraněný tuk bývá nahrazen cukrem. Při hubnutí mohou snížit denní příjem energie. Výrobky označené Diet či Fit mají podle složení a nutričních hodnot často do zdravé stravy dost daleko.

High protein

Vyšší obsah bílkovin si ověřte na etiketě. High protein jogurt může mít méně bílkovin než bílý řecký. Vyšší obsah proteinu nemusí znamenat zdravější produkt. Často má kromě více bílkovin i více cukru a nekvalitních tuků. Vyšší obsah bílkovin pomůže při redukci hmotnosti, musíte však snížit i příjem energie a cukru.

Bez cukru

Výrobky bez nebo se sníženým obsahem cukru často obsahují umělá sladidla, ovocné složky či jiný typ cukru nebo sirupu, který je stále kalorický. Záleží na obsahu živin. Snížení cukru nesmí být nahrazenoskrytým cukrem, jako je glukóza, fruktóza, sirupy, maltodextrin, sušené ovoce a ovocné koncentráty.

Bez lepku

Lepek nezabraňuje hubnutí. Je to skupina proteinů, na kterou má někdo alergii či intoleranci. Sáhněte raději po celozrnném kváskovém chlebu s lepkem, omezte kalorický příjem, bílé pečivo a přílohy, sacharidy a jednoduché cukry. Buďte v pohodě a dělejte to, co vás baví. Malujte, cestujte nebo si pořiďte zahrádku.

Superfoods

Výrobky obsahující superpotravinu, třeba konopná nebo chia semínka, goji či kakaové boby. Jako superfoods lze označit cokoli, co je výživově bohaté na vitaminy, minerály či vlákninu, ale přesná definice neexistuje. Opět sledujte složení na obalu. Při hubnutí záleží na nutričních hodnotách a přijatém množství.  

Bio

Bio potraviny pochází z ekologického zemědělství bez používání umělých hnojiv, růstových hormonů či aditiv. Některé studie u biopotravin prokazují vyšší podíl prospěšných látek, jako jsou mastné kyseliny v mléčných výrobcích a mase nebo polyfenoly v ovoci a zelenině. Roli při hubnutí hraje složení a nutriční hodnoty.

 

 

100 %