5 tipů jak si vybavit domov, abychom se v něm cítili šťastní

Naše rady jsou podpořené studiemi. Stačí se díky nim vyhnout často opakovaným základním chybám. Když se jim vyhnete, vytvoříte si pocit šťastného domova.

1.   Hledejte inspiraci v přírodě

I když je současné době kladen velký důraz na interiérový design, často se zapomíná na jednoduché pravidlo, které nám při zařizování domova pomůže. Základem je hledat svou inspiraci v přírodě. Použijte přírodní barvy a materiály, jako je bambus, rákos či dřevo a přidejte živé rostliny.

2.   Vsaďte na jednoduchost

V obchodech s nábytkem najdete velké množství alternativ pro zařízení domů a bytů. Při zařizování to ale nepřehánějte s kreativitou. Velké množství designových prvků na jednom místě nebudí hezký celkový dojem. Náš domov měl být navržen do čistých línií a přírodního stylu. Přírodní prostředí je pro nás stále přirozené a cítíme se v něm klidní a šťastní. Pozitivně působí i pověšené obrazy na stěnách.

3.   Zajistěte dostatek světla

Z mnoha studií vyplývá, že prostory našeho domova ovlivňují naše zdraví, psychiku a sociální interakce. Z tohoto hlediska je pro nás potřebný dostatek denního světla a přírodních barevných tónů. Nedostatek světla nahraďte vhodným osvětlením a rozmístěním zrcadel. Nejzajímavější a nejlákavější designové prvky velmi často odkazují na naši evoluční minulost. Moderní minimalistický design na nás naopak často působí chladným dojmem a v takto zařízeném interiéru se necítíme příjemně.

4.   Pozor na moderní pomocníky

Velkým trendem je zmenšování obytných prostorů a vybavení domácností moderními pomocníky. Často to ale vede k tomu, že se v našich domovech cítíme stísněně a podvědomě nechceme trávit čas. Nepůsobí útulně, klidně a šťastně a negativně ovlivňují psychiku. Při vybavování domova bychom proto měli upustit od moderních vychytávek, dát přednost vyšším stropům a vnést do něj přírodu a vzdušnost. Ideálním pomocníkem je dřevo, například dřevěná podlaha a nábytek z masivu.

5.   Síla přírody je nenahraditelná

Dřevo a další přírodní materiály mají pozitivní dopad na zdravotní stav. Ovlivňují krevní tlak, podporují koncentraci i pozitivní stav mysli. Podle průzkumů pohled na dřevo snižuje hladinu stresových hormonů v těle a usnadňuje schopnost uvolnit se. Dřevo také vydrží delší dobu a je mnohem efektivnější a ekonomičtější. Prostory s vysokými stropy stimulují mozek a produktivitu a zmírňují aroganci. Pomohou i dlouhé závěsy od stropu. Místnost opticky zvětší a jsou levným a účinným trikem.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení