5 tipů jak si vybavit domov, abychom se v něm cítili šťastní

Naše rady jsou podpořené studiemi. Stačí se díky nim vyhnout často opakovaným základním chybám. Když se jim vyhnete, vytvoříte si pocit šťastného domova.

1.   Hledejte inspiraci v přírodě

I když je současné době kladen velký důraz na interiérový design, často se zapomíná na jednoduché pravidlo, které nám při zařizování domova pomůže. Základem je hledat svou inspiraci v přírodě. Použijte přírodní barvy a materiály, jako je bambus, rákos či dřevo a přidejte živé rostliny.

2.   Vsaďte na jednoduchost

V obchodech s nábytkem najdete velké množství alternativ pro zařízení domů a bytů. Při zařizování to ale nepřehánějte s kreativitou. Velké množství designových prvků na jednom místě nebudí hezký celkový dojem. Náš domov měl být navržen do čistých línií a přírodního stylu. Přírodní prostředí je pro nás stále přirozené a cítíme se v něm klidní a šťastní. Pozitivně působí i pověšené obrazy na stěnách.

3.   Zajistěte dostatek světla

Z mnoha studií vyplývá, že prostory našeho domova ovlivňují naše zdraví, psychiku a sociální interakce. Z tohoto hlediska je pro nás potřebný dostatek denního světla a přírodních barevných tónů. Nedostatek světla nahraďte vhodným osvětlením a rozmístěním zrcadel. Nejzajímavější a nejlákavější designové prvky velmi často odkazují na naši evoluční minulost. Moderní minimalistický design na nás naopak často působí chladným dojmem a v takto zařízeném interiéru se necítíme příjemně.

4.   Pozor na moderní pomocníky

Velkým trendem je zmenšování obytných prostorů a vybavení domácností moderními pomocníky. Často to ale vede k tomu, že se v našich domovech cítíme stísněně a podvědomě nechceme trávit čas. Nepůsobí útulně, klidně a šťastně a negativně ovlivňují psychiku. Při vybavování domova bychom proto měli upustit od moderních vychytávek, dát přednost vyšším stropům a vnést do něj přírodu a vzdušnost. Ideálním pomocníkem je dřevo, například dřevěná podlaha a nábytek z masivu.

5.   Síla přírody je nenahraditelná

Dřevo a další přírodní materiály mají pozitivní dopad na zdravotní stav. Ovlivňují krevní tlak, podporují koncentraci i pozitivní stav mysli. Podle průzkumů pohled na dřevo snižuje hladinu stresových hormonů v těle a usnadňuje schopnost uvolnit se. Dřevo také vydrží delší dobu a je mnohem efektivnější a ekonomičtější. Prostory s vysokými stropy stimulují mozek a produktivitu a zmírňují aroganci. Pomohou i dlouhé závěsy od stropu. Místnost opticky zvětší a jsou levným a účinným trikem.

 

100 %