5 tipů, jak si vybavit domov a šetřit životní prostředí

Domov je místo, kde by se nám mělo v první řadě líbit. Vše by mělo být zařízeno funkčně, prakticky a přitom by to mělo lahodit i našemu oku. Podívejte se na pět základních tipů, jak si svůj domov vybavit šetrně a cítit se v něm útulně a šťastně.

1.   Přírodní materiál je darem přírody

Při vybavování domova vsaďte na použití přírodních materiálů. Zejména dřevo, ratan či bambus nám umí prokázat dobrou službu. Vytváří v domě teplou atmosféru a současně se jedná o materiály šetrné k životnímu prostředí. Jsou darem přírody a zároveň i obnovitelným zdrojem. Tyto materiály oplývají i dlouhou životností.

2.   Nábytek a zařizovací předměty z druhé ruky

Klidně sáhněte po nábytku a zařizovacích předmětech z druhé ruky. Využijte bazary, výměnné burzy, bleší trhy a darovaný nábytek či vybavení za odvoz. To, co se nehodí vám, může ještě dobře posloužit někomu jinému a vy zase získáte to, co někomu jinému překáží. Šetříte životní prostředí i svoji peněženku.

3.   Renovace šetří životní prostředí

Dříve, než cokoliv vyhodíte jen proto, že je to staré, opotřebované a nemoderní, popřemýšlejte nad tím, zda by vám to přece jen ještě nějakým způsobem nemohlo posloužit. Mnoho věcí lze snadno opravit nebo uzpůsobit k jinému účelu. Starých věcí je velmi často škoda se rovnou zbavovat. Nábytek i podlahy jdou zbrousit, přetřít, nalakovat a různě upravit. Mnoho věcí může působit prakticky i jako dekorace.

4.   Ekologické materiály zajistí bezpečnost

Kromě starých a kvalitních kousků z masivu používejte především nábytek a zařizovací předměty vyráběné udržitelným způsobem a opatřené ekoznačkou. Ušetříte si potíže se znečišťujícími látkami a získáte záruku kvality. Používejte ekologické barvy, laky i výmalbu na stěnu. Vyhnete se tak alergickým reakcím a dalším zdravotním potížím.

5.   Nadčasový design se neomrzí

Při zařizování interiéru vsaďte na nadčasový design, a to nejen co se týká nábytku. Jednoduché a čisté línie, menší počet barev, dostatek světla a vzdušnost v prostoru umí hotové divy. Nepřeplňujte místnosti nábytkem a na stěnu dejte zrcadla a obrazy. Zútulníte svůj domov a vyhnete se pocitu stísněnosti. Vybavte si svou domácnost i předměty z recyklovaných materiálů, čímž získáte dobrý pocit a uděláte něco i pro matku přírodu.

100 %