5 tipů, jak si vybavit domov a šetřit životní prostředí

Domov je místo, kde by se nám mělo v první řadě líbit. Vše by mělo být zařízeno funkčně, prakticky a přitom by to mělo lahodit i našemu oku. Podívejte se na pět základních tipů, jak si svůj domov vybavit šetrně a cítit se v něm útulně a šťastně.

1.   Přírodní materiál je darem přírody

Při vybavování domova vsaďte na použití přírodních materiálů. Zejména dřevo, ratan či bambus nám umí prokázat dobrou službu. Vytváří v domě teplou atmosféru a současně se jedná o materiály šetrné k životnímu prostředí. Jsou darem přírody a zároveň i obnovitelným zdrojem. Tyto materiály oplývají i dlouhou životností.

2.   Nábytek a zařizovací předměty z druhé ruky

Klidně sáhněte po nábytku a zařizovacích předmětech z druhé ruky. Využijte bazary, výměnné burzy, bleší trhy a darovaný nábytek či vybavení za odvoz. To, co se nehodí vám, může ještě dobře posloužit někomu jinému a vy zase získáte to, co někomu jinému překáží. Šetříte životní prostředí i svoji peněženku.

3.   Renovace šetří životní prostředí

Dříve, než cokoliv vyhodíte jen proto, že je to staré, opotřebované a nemoderní, popřemýšlejte nad tím, zda by vám to přece jen ještě nějakým způsobem nemohlo posloužit. Mnoho věcí lze snadno opravit nebo uzpůsobit k jinému účelu. Starých věcí je velmi často škoda se rovnou zbavovat. Nábytek i podlahy jdou zbrousit, přetřít, nalakovat a různě upravit. Mnoho věcí může působit prakticky i jako dekorace.

4.   Ekologické materiály zajistí bezpečnost

Kromě starých a kvalitních kousků z masivu používejte především nábytek a zařizovací předměty vyráběné udržitelným způsobem a opatřené ekoznačkou. Ušetříte si potíže se znečišťujícími látkami a získáte záruku kvality. Používejte ekologické barvy, laky i výmalbu na stěnu. Vyhnete se tak alergickým reakcím a dalším zdravotním potížím.

5.   Nadčasový design se neomrzí

Při zařizování interiéru vsaďte na nadčasový design, a to nejen co se týká nábytku. Jednoduché a čisté línie, menší počet barev, dostatek světla a vzdušnost v prostoru umí hotové divy. Nepřeplňujte místnosti nábytkem a na stěnu dejte zrcadla a obrazy. Zútulníte svůj domov a vyhnete se pocitu stísněnosti. Vybavte si svou domácnost i předměty z recyklovaných materiálů, čímž získáte dobrý pocit a uděláte něco i pro matku přírodu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení