10 způsobů, jak si rychle zlepšit náladu i na podzim

Radujte se z maličkostí. Pár vám jich dneska připomeneme. Občas všichni potřebujeme od někoho potvrdit, že všechno bude v pořádku, abychom ustály vyhrocené situace. Zkuste se proto snadno a rychle nasměrovat na optimismus.

Někteří lidé se s růžovými brýlemi na očích rovnou rodí a umí si užívat pozitivní emoce i celý život. Pokud jste na tom přesně obráceně, zkuste si najít pozitiva v drobnostech. Vycvičte si mozek, abyste se na vše dívali ze světlejší stránky.

1. Mějte se rádi

Pokud ztratíte práci, rozvádíte se, nebo jste nemocní, emoce přijměte a odžijte si je. Každý dělá chyby. Nebuďte na sebe zbytečně přísní, odpusťte si a mějte se rádi. Z každé chyby si vezměte ponaučení a začněte znova s úsměvem a odhodláním.

2. Zapuďte negativní myšlenky

Neutápějte se v negativních myšlenkách a vymaňte se ze smyčky starostí, ve které nic jiného nevnímáte. Ruminace je proces neustálého přemýšlení o stejně temném scénáři. Naučte se rozpoznávat tyto myšlenky, uvědomit si je a zbavit se jich.

3. Dejte si něco zdravě dobrého

Nebuďte emoční jedlík, který se nezdravě přecpává, pokud se necítí psychicky dobře a negativní emoce zajídá. Občas se však odměňte třeba proteinovou zmrzlinou.

4. Roztančete to nebo vycvičte

Pusťte si hudbu a negativní emoce vytančete. Vlije vám to energii do žil a negativní zážitky a emoce ze sebe doslova vytřesete. Můžete je zkusit i vycvičit nebo vyběhat.

5. Vyrazte do přírody

Vyrazte na výlet do lesa, do hor nebo jen do parku. Trávení času v přírodě podporuje pozitivní myšlení. Pokud jste nemocní, pusťte si dokument o přírodě, fauně i floře.  

6. Využijte zvířecí lásku

Pokud nemáte psa či kočku, možná je má soused nebo kolega. Můžete vyrazit i do mini ZOO nebo na farmu. Pomazlete se se zvířaty. Mají na nás blahodárný účinek.

7. Udělejte dobrý skutek

Něco darujte nebo někomu pomozte. Pokud uděláte dobrý skutek pro cizího člověka, připomenete si, že na světě přes všechno zlé laskavost a dobro stále existuje.

8. Nezapomeňte relaxovat

Honba za dokonalostí, absolutním štěstím a neustále pozitivní náladou za každou cenu může být kontraproduktivní. Občas si dovolte nedělat nic a odpočiňte si.  

9. Naučte se odmítat

Možná jste jednoduše vyčerpaní, protože chcete vyhovět všem a na sebe zapomínáte. Naučte se říkat ne. Klidně asertivně řekněte, že se vám nechce.

10. Dělejte to, co vás baví

Najděte si radost ze života a dělejte to, co vás baví. Učte se jazyky, malujte, vyrábějte keramiku či šperky, nebo občas zajděte na skleničku s kamarádkou.

100 %