Volný čas ženy v 19. století

V 19. století se postavení žen ve společnosti začalo radikálně měnit. I nadále sice měly být láskyplnými matkami, skvělými hospodyněmi a oddanými manželkami, ale díky objevu volného času si mohly konečně dopřát trochu i zábavy a odpočinku.

Zrození volného času

V 19. století nastalo mnoho změn díky průmyslové revoluci a rozvoji techniky. Jednou z nich bylo zrození volného času. Většinu dne totiž trávily ženy péčí o domácnost a výchovou dětí. Až do 1. světové války platilo známé heslo: „Kinder, Küche, Kirche“, neboli „Láskyplná matka, skvělá hospodyně a oddaná věřící“. Žena obstarávala potraviny, připravovala jídlo, uklízela byt, prala, žehlila a zašívala, udržovat oblečení v bezchybném stavu a musela zvládnout všechny další povinnosti spojené s chodem domácnosti.

Tak trochu jiný odpočinek

Chvíle odpočinku, který si tehdy mohly dámy dopřát opravdu jen zřídka, obvykle nastával až v pozdních večerních hodinách a vypadal jinak, než jej známe dnes. Nejčastěji se ženy při něm věnovaly nějaké klidnější a méně fyzicky náročné domácí činnosti, většinou ruční práci a jen mimořádně čtení. Rozsah volnočasových aktivit se s postupujícím 19. stoletím ale rozrůstal a dámám se stále více otevíraly i činnosti, které byly do té doby vyhrazené výhradně mužům.

Zlom patřící ženám

Krokem do doby poslední třetiny 19. století a prvních let 20. století se ženám změnil život k nepoznání. Zábava a rozptýlení se konečně poprvé staly součástí jejich všedního dne. Dámy si konečně mohly popovídat u šálku kávy s přítelkyněmi, zajít si na procházku, na výlet, do divadla či na koncert, společně se pobavit třeba na plese, přečíst si v klidu dobrou knihu, zahrát si na oblíbený hudební nástroj a poprvé také objevily i sport. Místo ručních prací mohly zkusit třeba malovat. Staly se členkami místních spolků a jiné se proměnily v marnivé osoby milující šperky, klobouky, boty, kabelky, rukavičky, vějíře a jiné módní doplňky. Začaly si ale volný čas užívat naplno.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení