Vincent van Gogh jako génius okouzlený světlem

Slavný malíř Vincent Willem van Gogh se narodil 30. 3. 1853 v Groot-Zundertu na jihu Holanska. Byl nejstarším ze šesti dětí kalvínského pastora Theodora van Gogha a jeho ženy Anny Cornelie.

V březnu roku 1868 uprostřed školního roku svá studia na internátní škole přerušil a už je nedokončil. Nastoupil do pobočky Goupilovy firmy s obrazy v Haagu díky svému strýci. Za odměnu je přeložen do galerie v Londýně. Ve věku 21. let se nešťastně zamiloval a díky hluboké duševní krizi je propuštěn.

Od duchovního k malířství

Vincent jako duchovní v Borinage v Belgii žije v bídě a káže horníkům. Rozdá vše, co má, což je pokládáno za nedůstojné, je propuštěn a začíná malovat bez příkras vesnické náměty, žence, ovčáky i tkalce, což okolí přijímá negativně. Nešťastně se zamiluje do sestřenice Kay, odjíždí do Haagu a žije s prostitutkou Christinou.

Počátky olejomalby

V Haagu u moře van Gogh začíná s olejomalbou. Pak se vrací do rodného kraje do Brabantu, kde v roce 1885 vytváří svoji první kompozici, slavné „Jedlíky brambor“. Je zde za podivína, umírá mu otec a on odchází do Paříže na Mortmartre za bratrem Theem, kde vzniknou jeho autoportréty. Uměleckou metodu přátel Gauguina, Signaka či Pissarra nepřijme a odjíždí do Provence do Arles.

Výrazová síla barvy

Van Gogh se zříká impresionismu a vyhraňuje si svůj styl založený na výrazové síle barvy. Vznikají slavné obrazy, kvetoucí sady, výjevy z městského parku, krajiny z okolí Arles a figurální malby. Je uchvácen citrónovou žlutí a pruskou modří s výrazným světlem, kterým jsou protkány jeho obrazy. Vzniká série slunečnic a nejznámější obraz „Slunečnice“ z roku 1885, kterou vytvoří k vyzdobení svého domu tzv. Žlutý dům. Roku 1888 přichází „Portrét Camilla Roulina“, „Loďky na pláži“, „Pohled na moře“, „Stará Arlesanka“ a další.

Vincent van Gogh a jeho ucho

Při návštěvě Arles Gaugiuna se mezi malíři stupňují spory. Arles Vincentovi při hádce chrstne do obličeje sklenku absintu a vrhne se na něj s břitvou. V noci si van Gogh uřízne touto břitvou část ušního boltce a v papíru ho odnese do veřejného domu jako dar prostitutce. Ráno je zakrvácený v záchvatu šílenství separován. 19. občanů Arles sepíše žádost o internaci nebezpečného šílence a musí město opustit.

Vincent van Gogh na dně

Rok stráví van Gogh v ústavu pro duševně choré v Saint-Remy, odkázán na pomoc bratra. Mezi záchvaty maluje. Stromy na jeho plátnech mají podobu šlehajících plamenů a pohoří rozbouřeného moře. V roce 1889 vznikají „Přástky“, „Žluté obilí“ nebo „Olivovníky“. Pak žije v Auvres-sur-Oise u Paříže při léčbě doktora Gacheta. Poslední obraz „Havrani nad obilným polem“, je předzvěstí jeho konce. 27. 7. 1890 se postřelí na poli za Auvres, dopotácí se do podnájmu a po dvou dnech 29. 7. 1890 umírá v náruči milovaného bratra Thea. Jejich korespondence je slavná jako jeho obrazy. I když za svůj život prodal jediný obraz, dnes zná jeho jméno a díla celý svět.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení