Vincent van Gogh jako génius okouzlený světlem

Slavný malíř Vincent Willem van Gogh se narodil 30. 3. 1853 v Groot-Zundertu na jihu Holanska. Byl nejstarším ze šesti dětí kalvínského pastora Theodora van Gogha a jeho ženy Anny Cornelie.

V březnu roku 1868 uprostřed školního roku svá studia na internátní škole přerušil a už je nedokončil. Nastoupil do pobočky Goupilovy firmy s obrazy v Haagu díky svému strýci. Za odměnu je přeložen do galerie v Londýně. Ve věku 21. let se nešťastně zamiloval a díky hluboké duševní krizi je propuštěn.

Od duchovního k malířství

Vincent jako duchovní v Borinage v Belgii žije v bídě a káže horníkům. Rozdá vše, co má, což je pokládáno za nedůstojné, je propuštěn a začíná malovat bez příkras vesnické náměty, žence, ovčáky i tkalce, což okolí přijímá negativně. Nešťastně se zamiluje do sestřenice Kay, odjíždí do Haagu a žije s prostitutkou Christinou.

Počátky olejomalby

V Haagu u moře van Gogh začíná s olejomalbou. Pak se vrací do rodného kraje do Brabantu, kde v roce 1885 vytváří svoji první kompozici, slavné „Jedlíky brambor“. Je zde za podivína, umírá mu otec a on odchází do Paříže na Mortmartre za bratrem Theem, kde vzniknou jeho autoportréty. Uměleckou metodu přátel Gauguina, Signaka či Pissarra nepřijme a odjíždí do Provence do Arles.

Výrazová síla barvy

Van Gogh se zříká impresionismu a vyhraňuje si svůj styl založený na výrazové síle barvy. Vznikají slavné obrazy, kvetoucí sady, výjevy z městského parku, krajiny z okolí Arles a figurální malby. Je uchvácen citrónovou žlutí a pruskou modří s výrazným světlem, kterým jsou protkány jeho obrazy. Vzniká série slunečnic a nejznámější obraz „Slunečnice“ z roku 1885, kterou vytvoří k vyzdobení svého domu tzv. Žlutý dům. Roku 1888 přichází „Portrét Camilla Roulina“, „Loďky na pláži“, „Pohled na moře“, „Stará Arlesanka“ a další.

Vincent van Gogh a jeho ucho

Při návštěvě Arles Gaugiuna se mezi malíři stupňují spory. Arles Vincentovi při hádce chrstne do obličeje sklenku absintu a vrhne se na něj s břitvou. V noci si van Gogh uřízne touto břitvou část ušního boltce a v papíru ho odnese do veřejného domu jako dar prostitutce. Ráno je zakrvácený v záchvatu šílenství separován. 19. občanů Arles sepíše žádost o internaci nebezpečného šílence a musí město opustit.

Vincent van Gogh na dně

Rok stráví van Gogh v ústavu pro duševně choré v Saint-Remy, odkázán na pomoc bratra. Mezi záchvaty maluje. Stromy na jeho plátnech mají podobu šlehajících plamenů a pohoří rozbouřeného moře. V roce 1889 vznikají „Přástky“, „Žluté obilí“ nebo „Olivovníky“. Pak žije v Auvres-sur-Oise u Paříže při léčbě doktora Gacheta. Poslední obraz „Havrani nad obilným polem“, je předzvěstí jeho konce. 27. 7. 1890 se postřelí na poli za Auvres, dopotácí se do podnájmu a po dvou dnech 29. 7. 1890 umírá v náruči milovaného bratra Thea. Jejich korespondence je slavná jako jeho obrazy. I když za svůj život prodal jediný obraz, dnes zná jeho jméno a díla celý svět.

100 %