Secese, jak tento umělecký sloh změnil dějiny umění

Secese je velmi fascinující umělecký styl, který je charakterizován krásou, harmonií a dokonalostí. Vyniká portréty svůdných dam zdobených květinami a mořskou pěnou. Secesní obraz můžete mít díky malování podle čísel doma na zdi i vy.

Odvážná a všudypřítomná secese

Secese je umělecký sloh, který si na přelomu 19. a 20. století podmanil Evropu a Severní Ameriku. Název Art Nouveau pochází z francouzštiny a vznikl podle pařížské galerie Maison de l´Art Nouveau, kde se styl poprvé vystavoval. Majitel Siegfried Bing dal prostor mladým umělcům a díky jeho malé galerii se začaly psát dějiny. Malířští vizionáři prorazili se secesí, jež znamená odstoupení či odštěpení.

První úspěchy secese

Secese byla prvním ze stylů moderních umění, které jsou typické pro 20. století. Díky tomu se můžeme těšit i z kubistických, dekadentních, symbolistických a dalších děl.

První velký úspěch secese zaznamenala v roce 1900, kdy se v Paříži pořádala Exposition Universelle. Nový sloh si najednou podmanil architekturu, figurální malbu, sochařství, módu, dekorativní umění, budovy i předměty v denním životě.

Hlavní rysy secese

Nejvýznamnějšími znaky secese jsou dekorativnost a ornamenty. Najdete je třeba na Obecním domě v Praze. Ve zdobení a obrazech se neustále opakují přírodní témata, jako jsou listy, květiny, lidská i zvířecí těla. Secesní budovy, obrazy i sochy žijí svým vlastním životem. Secese vychází z britského hnutí Arts and Crafts, které nemohlo přijmout jednoduché oděvy vznikající za průmyslové revoluce. Proto začalo využívat květinové zdobení a koncepci. A secese se pak projevila nejen v módě.

Secesní barvy a materiály

Secese miluje jemné a neobvyklé barvy v dokonalé souhře kompaktního celku. Využívá principu harmonie a kontrastu v nenucené a jednoduché barevné kombinaci i nové materiály, jako je železo, ocel, beton a sklo skládané do fantaskních výjevů z přírody. Sloh miluje harmonii, krásu a ženy. Snové, tajemné a nedostupné krajiny jsou nabité emocemi, city a lehkou erotikou. Zobrazuje ladné křivky žen s vyváženými proporcemi doplněné ornamenty květin či mořských vln.  

Secese nejen v obrazech

Secese se zrcadlí v obrazech Alfonse Muchy i Gustava Klimta. Secesní sochařství charakterizuje pomník Františka Palackého v Praze na Palackém náměstí od Stanislava Suchardy a sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Žižkův pomník vytvořil Bohumil Kafka. Secesní architektura zdobí i Obecní dům od Antonína Balšánka a Osvalda Polívky, kde je i výstava secesního umění. Dále je to hala hlavního nádraží od Josefa Fanty, pražský Grand hotel Evropa a Hotel Meran od Bendelmeyera a Dryáka. V Brně zdobný styl najdete na fasádě hotelu Grand a v Olomouci na Vile Primavesi s interiérem od Josefa Hoffmanna.

100 %