Průvodce výtvarným uměním

Pokud stále hledáte schopného průvodce výtvarným uměním, podívejte se na šestidílný cyklus Průvodce výtvarným územím. Představí se vám v něm některé projevy současného českého výtvarného umění a možnosti komunikace s veřejností.

Vydejte se do světa výtvarníků

Kurátor, lektor, spoluautor scénáře a průvodce tímto cyklem Ondřej Horák v šesti šestadvacetiminutových dílech sleduje zrod konkrétních děl či výstav od ideje až k realizaci. V cyklu uvidíte zástupce střední generace tuzemských výtvarníků: Krištofa Kinteru, Kateřinu Šedou, Jiřího Příhodu, Vendulu Chalánkovou, ale i dvojice Jiřího Frantu & Davida Böhma a Pavlu Scerankovou & Dušana Zahoranského.

Od malování na stěnu

Cyklus se jmenuje Průvodce výtvarným územím. Ondřej Horák, režisérka Bibiana Beňová a dramaturgyně cyklu Jana Strýčková volili nepodbízející se střední proud v současné tuzemské výtvarné produkci a zajímavě jej zprostředkovali divákům. Vesměs jde o díla vstupující do veřejného prostoru.

  • Objekt Vista Mars Jiřího Příhody například vyrostl mezi administrativními budovami pražského centra Rustonka v Karlíně.
  • Krištof Kintera před kamerou tvoří pro trienále v Miláně svoji monumentální instalaci z použitých baterií Out Of Power Tower.
  • Kateřina Šedá v Benátkách na architektonickém bienále prezentuje projekt UNES-CO.
  • Vendula Chalánková představuje vznik svých vystřihávaných obrazů s motivy vázanými třeba k dílu Leoše Janáčka.
  • Jiří Franta s Davidem Böhmem realizují instalaci Setkání, která je jakousi kresbou v prostoru pro vstupní část zámku Krásný Dvůr.
  • Pavla Sceranková s Dušanem Zahoranským připravují rozsáhlou výstavu Práce na budoucnosti v brněnské Fait Gallery.

Umění z různých úhlů pohledu

Příprava děl často vyžaduje značné fyzické nasazení a schopnost pracovat rukama. Umělecká práce je v mnoha ohledech podobná práci ve fabrice. Pokud se o umění hovoří, prohlubuje to v divákovi pocit, že umění je tajenka, které může porozumět. Najednou se mu zjemní vnímání, změní se mu běžný způsob uvažování a objeví skryté krásy, které doposud nepoznal. Nechte se zasvětit do světa malby, sochařství a dalších technik výtvarného umění současných tvůrců.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení