Průvodce výtvarným uměním

Pokud stále hledáte schopného průvodce výtvarným uměním, podívejte se na šestidílný cyklus Průvodce výtvarným územím. Představí se vám v něm některé projevy současného českého výtvarného umění a možnosti komunikace s veřejností.

Vydejte se do světa výtvarníků

Kurátor, lektor, spoluautor scénáře a průvodce tímto cyklem Ondřej Horák v šesti šestadvacetiminutových dílech sleduje zrod konkrétních děl či výstav od ideje až k realizaci. V cyklu uvidíte zástupce střední generace tuzemských výtvarníků: Krištofa Kinteru, Kateřinu Šedou, Jiřího Příhodu, Vendulu Chalánkovou, ale i dvojice Jiřího Frantu & Davida Böhma a Pavlu Scerankovou & Dušana Zahoranského.

Od malování na stěnu

Cyklus se jmenuje Průvodce výtvarným územím. Ondřej Horák, režisérka Bibiana Beňová a dramaturgyně cyklu Jana Strýčková volili nepodbízející se střední proud v současné tuzemské výtvarné produkci a zajímavě jej zprostředkovali divákům. Vesměs jde o díla vstupující do veřejného prostoru.

  • Objekt Vista Mars Jiřího Příhody například vyrostl mezi administrativními budovami pražského centra Rustonka v Karlíně.
  • Krištof Kintera před kamerou tvoří pro trienále v Miláně svoji monumentální instalaci z použitých baterií Out Of Power Tower.
  • Kateřina Šedá v Benátkách na architektonickém bienále prezentuje projekt UNES-CO.
  • Vendula Chalánková představuje vznik svých vystřihávaných obrazů s motivy vázanými třeba k dílu Leoše Janáčka.
  • Jiří Franta s Davidem Böhmem realizují instalaci Setkání, která je jakousi kresbou v prostoru pro vstupní část zámku Krásný Dvůr.
  • Pavla Sceranková s Dušanem Zahoranským připravují rozsáhlou výstavu Práce na budoucnosti v brněnské Fait Gallery.

Umění z různých úhlů pohledu

Příprava děl často vyžaduje značné fyzické nasazení a schopnost pracovat rukama. Umělecká práce je v mnoha ohledech podobná práci ve fabrice. Pokud se o umění hovoří, prohlubuje to v divákovi pocit, že umění je tajenka, které může porozumět. Najednou se mu zjemní vnímání, změní se mu běžný způsob uvažování a objeví skryté krásy, které doposud nepoznal. Nechte se zasvětit do světa malby, sochařství a dalších technik výtvarného umění současných tvůrců.

100 %