Prodejní výstava fotografií a obrazů Jana Saudka v Brně

Prodejní výstava fotografií a obrazů světoznámého a značně kontraverzního umělce Jana Saudka proběhne v Galerii Graciano v Brně a ulici Veselá 39 od 5. listopadu do 5. prosince vždy v pondělí až pátek od 10 do 17 hodin.

Jan Saudek a kolorované fotografie

Jan Saudek je světoznámý český fotograf, který se věnuje zejména ateliérové fotografii s typickým a zcela nezaměnitelným rukopisem. Od roku 1977 své fotografie koloruje. Do roku 1995 vystavoval především v zahraničí, kde získal celou řadu ocenění a mimo jiné se například stal i rytířem Řádu čestné legie. V roce 2019 mu byla na Pražském Hradě udělena Medaile Za zásluhy 1. stupně. Je bratrem, přesněji přímo dvojčetem výtvarníka Karla Saudka. V roce 1972 se na jeho fotografiích poprvé objevila typická zeď, která se pak stala symbolem celé jeho tvorby.

Jan Saudek malířem

Jan Saudek však není pouze fotograf, ale je i malíř. Většina jeho autorských obrazů je inspirována jeho fotografiemi. Dílo Jana Saudka je velmi kontroverzní a značně provokativní, přesto je současně i originální, jedinečné a mimořádné. Proto je také známý snad po celém světě. Jan Saudek se může pochlubit téměř 500 samostatnými výstavami po celém světě. Jeho díla jsou zastoupena ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích. Nejčastějším tématem jeho fotografií je mateřství a otcovství, ženské tělo ve všech tvarech a podobách i motivy vztahu ženy a muže.

Jan Saudek a jeho knihy

Janu Soudkovy také vychází řada knih. Některé knihy jsou s jeho fotografiemi a některé knihy jsou o něm. Posledním zajímavým počinem je například kniha  katolického kněze Karola Lovaše: Jan Saudek – MYSTIK, Fotograf, kterého se dotkl Bůh. Sám Jan se nazývá „Malý Jan z velké Prahy“. Svůj první fotoaparát dostal již v roce 1950 a byl to fotoaparát značky Kodak Baby Brownie. Hned následující rok začal aranžovat a kolorovat své první fotografie. O každou jeho výstavu je vždy obrovský zájem, stejně jako o jeho díla.

100 %