Poslední trendy výtvarného umění. Po kterých obrazech je největší poptávka?

V posledním roce se prodaly obrazy stálic klasické moderny Františka Kupky či Toyen. Na rekordních 340 milionů korun vystoupala částka na koupi 10 nejdražších obrazů. Za milionové částky se prodalo 151 obrazů a dalších uměleckých děl.

Rekord získal raný obraz Toyen Piková dáma, který se prodal za 78,65 milionu korun. V aukci se prodalo i dílo Františka Kupky Divertimento za 90,24 milionu korun. Na 5 nejprodávanějších, tedy Františka Kupku, Toyen, Jana Zrzavého, Emila Fillu a Josefa Šímu připadlo loni 40 % loňského obratu. Nyní roste zájem o poválečné a současné umění. Táhnou tedy obrazy autorů klasické moderny.

Předválečné umění on-line

V moderně se objevují špičková díla. V poslední době hýbou trhem s výtvarným uměním zejména on-line dražby. Internetové aukce se staly vyhledávaným nástrojem hlavně pro předválečné umění. Na internetu se prodávají hlavně olejomalby od Kubišty nebo Slavíčka a podobné obrazy.

U mladých vítězí Eva Koťátková

V letošním JT Banka Art Indexu už potřetí za sebou zvítězila 38letá Eva Koťátková, která se již v roce 2007 stala nejmladší laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého a 10 let patří k nejznámějším českým umělcům na mezinárodní scéně. Skokanem roku se na žebříčku stal Jan Kaláb. Ze seznamu vypadlo trio nejprodávanějších současníků, tedy Jan Merta, Jaroslav Róna a Vladimír Kokolia, protože se jim posunul hranici narození na ročník 1960 a patří do jiné kategorie.

Nejvíce prodal Krištof Kintera

Prodejnímu žebříčku mladší generace dominuje Krištof Kintera, který už v letech 2018 a 2019 zaznamenal 2 milionové prodeje. Loni se nejdráže prodala, tedy za 114 tisíc korun, jedna z jeho krajin z cyklu Postnaturalia. Celkem se za 10 let prodalo 150 Kinterových děl za více než 12,5 milionu korun. Krištof Kintera byl loni nejúspěšnější i v zahraničí. Stihl samostatné výstavy v Birminghamu a v Mnichově.

Frederico Díaz a Pasta Oner

Na druhé příčce figuruje s obratem 8,3 milionu korun Frederico Díaz a tři čtvrtiny částky tvoří cena díla, zlaté kapky Lacrim Au z veletrhu Expo 2010 v Šanghaji, která se v aukci prodala za 6,5 milionu korun. Pasta Oner vystavuje v poděbradské Galerii Ludvíka Kuby. Jeho 3 roky starý aukční rekord má hodnotu 840 tisíc a za 5 let prodat díla za 7 milionů korun.

100 %