Kdy se malba a kresba stávají uměním

Jurkovičova vila tvoří úžasné kulisy výstavy oceňovaného malíře Josefa Bolfa s názvem Minoritní zpráva. Uspořádala ji Moravská galerie v Brně a potrvá celý rok až do 26. března 2023. Autora monumentálních pláten představuje prostřednictvím kreseb, skic a přípravných materiálů. Návštěvníci mohou také symbolicky nahlédnout do výtvarníkova ateliéru a pomyslně i do jeho tvůrčího procesu.

Kdo je Josef Bolf

Josef Bolf vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění v Praze, kde vede ateliér malířství. Dříve byl s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Janem Šerých členem umělecké skupiny Bezhlavý jezdec. Byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého v roce 2005 a pět let nato obdržel ocenění Osobnost roku. V roce 2012 ilustroval novelu Mondschein od novináře a scenáristy Ondřeje Štindla.

Josef Bolf: Potěší mě, když se obraz ve sbírce začlení do širších  souvislostí | Hospodářské noviny (HN.cz)

Výstava Josefa Bolfa

Podle autora děl jsou jeho práce vystavené v Jurkovičově vile minoritní, ale přesto podstatné. I když už byly prezentovány, nyní vytvářejí nový celek a v této době se stávají podstatnějšími pro jinak akcentované obrazy. Nejsou v plném rozporu s majoritním sdělením a jsou jeho součástí. Díla vznikající v mezičase odhalují mezeru, dovolují nahlížet na skutečnost jinak a také ji zpochybnit

Kdy se malba a kresba stávají uměním

Autor výstavy společně s kurátorem Rostislavem Koryčánkem prostřednictvím skic, automatických kreseb a přípravných koláží nastoluje otázku, kdy a jak se kresba či malba stávají uměleckým dílem. I vystavené exponáty se tak mohou stát uměleckými díly navzdory záměrům a snažení samotného autora. Mohou tak proniknout na velká plátna, kde překvapují i zaskočené tvůrce. 

Josef Bolf: Nepříjemné momenty dokážou člověku napovědět, že je čas začít  žít jinak | Vltava

Umělec v současnosti

Josef Bolf patří k předním českým malířům a jeho obrazy jsou často plné fantaskních světů, osamocených postav s bolestí a melancholií. Zpracovává témata jako traumatické vzpomínky z dětství, deprese i dětskou osamělost. Jeho díla jsou zasazená do úzkostných a katastrofických scén zobrazujících postavy, kde jsou napůl děti a napůl zvířata. Mají oči plné slz, krvácejí nebo trnou v obavách. Výjevy se odehrávají u paneláků, ve školních či nemocničních chodbách i jeskyních. 100 %