Kdo získá Turnerovu cenu?

Turnerova cena je prestižního britské ocenění pro soudobé výtvarníky. Mezi finalisty Turnerovy ceny se letos probojovali čtyři autoři unikátních výtvarných děl. Vítěz bude znám v prosinci. Předávání této ceny pořádá galerie Tate a autorskou tvorbu netradičně vystaví ve své liverpoolské pobočce a ne běžně v londýnské centrále. V loňském roce zvítězilo třeba severoirské uskupení Array Collective.

Turnerovu cenu získalo uskupení Array Collective za „opravdu vážné věci“ —  ČT24 — Česká televize

Turnerova cena 

Turnerova cena dostala své pojmenování po anglickém malíři Williamovi Turnerovi a je udílena už od roku 1984. V současné době je považována za nejvýznamnější britské ocenění v oblasti výtvarného umění. Každoročně ji získává autor narozený nebo alespoň pracující v Británii. V minulosti to byli třeba výtvarníci Damien Hirst, Grayson Perry nebo Steve McQueen. Nominaci také získala i česká kurátorka Milena Kalinovská. Pořadatelé vybírají výtvarné dílo, které pomáhá lidem pomocí různých prostředků se na sebe vzájemně napojit a porozumět druhým. 

Unikátní díla

Turnerovu cenu letos může získat třeba kopec šlehačky s mouchou z Trafalgarského náměstí. Jde o dílo Heather Phillipson nazvané The End. Mezi nominovanými je tato čtyřiačtyřicetiletá Angličanka Heather Phillipson a její dílo nazvané The End neboli Konec. Dílo je sestaveno z kopce šlehačky, obrovské třešně a mouchy s bezpilotním letounem neboli dronem, které bylo ještě před dvěma lety k vidění na londýnském Trafalgarském náměstí.

Turnerovu cenu může získat kopec šlehačky s mouchou z Trafalgarského náměstí  - Aktuálně.cz

Další finalisté

Porotu zaujala i tvorba devětašedesátileté britské fotografky Ingrid Pollard, šestašedesátileté sochařky jménem Veronica Ryan a jedenatřicetileté nebinární osoby z Kanady Sin Wai Kin. Jejich práce můžete vidět od 20. října 2022 do 19. března 2023 v Liverpoolu, kam se ocenění po 15 letech vrací. 

Nová energie pro umělce

V květnu 2021 bylo konečně znovu otevřeno mnoho muzeí a galerií, což vlilo mnoha umělcům novou energii do žil. Díky tomu bylo posledních 12 měsíců pro současné britské umění opravdu skvělých. To ostatně dokazuje i letošní bohatý a rozmanitý výběr finalistů, jak prozradil ředitel Tate Britain a spolupředseda poroty Alex Farquharson. Můžeme se tedy těšit na další ocenění. Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení