Kdo získá Turnerovu cenu?

Turnerova cena je prestižního britské ocenění pro soudobé výtvarníky. Mezi finalisty Turnerovy ceny se letos probojovali čtyři autoři unikátních výtvarných děl. Vítěz bude znám v prosinci. Předávání této ceny pořádá galerie Tate a autorskou tvorbu netradičně vystaví ve své liverpoolské pobočce a ne běžně v londýnské centrále. V loňském roce zvítězilo třeba severoirské uskupení Array Collective.

Turnerovu cenu získalo uskupení Array Collective za „opravdu vážné věci“ —  ČT24 — Česká televize

Turnerova cena 

Turnerova cena dostala své pojmenování po anglickém malíři Williamovi Turnerovi a je udílena už od roku 1984. V současné době je považována za nejvýznamnější britské ocenění v oblasti výtvarného umění. Každoročně ji získává autor narozený nebo alespoň pracující v Británii. V minulosti to byli třeba výtvarníci Damien Hirst, Grayson Perry nebo Steve McQueen. Nominaci také získala i česká kurátorka Milena Kalinovská. Pořadatelé vybírají výtvarné dílo, které pomáhá lidem pomocí různých prostředků se na sebe vzájemně napojit a porozumět druhým. 

Unikátní díla

Turnerovu cenu letos může získat třeba kopec šlehačky s mouchou z Trafalgarského náměstí. Jde o dílo Heather Phillipson nazvané The End. Mezi nominovanými je tato čtyřiačtyřicetiletá Angličanka Heather Phillipson a její dílo nazvané The End neboli Konec. Dílo je sestaveno z kopce šlehačky, obrovské třešně a mouchy s bezpilotním letounem neboli dronem, které bylo ještě před dvěma lety k vidění na londýnském Trafalgarském náměstí.

Turnerovu cenu může získat kopec šlehačky s mouchou z Trafalgarského náměstí  - Aktuálně.cz

Další finalisté

Porotu zaujala i tvorba devětašedesátileté britské fotografky Ingrid Pollard, šestašedesátileté sochařky jménem Veronica Ryan a jedenatřicetileté nebinární osoby z Kanady Sin Wai Kin. Jejich práce můžete vidět od 20. října 2022 do 19. března 2023 v Liverpoolu, kam se ocenění po 15 letech vrací. 

Nová energie pro umělce

V květnu 2021 bylo konečně znovu otevřeno mnoho muzeí a galerií, což vlilo mnoha umělcům novou energii do žil. Díky tomu bylo posledních 12 měsíců pro současné britské umění opravdu skvělých. To ostatně dokazuje i letošní bohatý a rozmanitý výběr finalistů, jak prozradil ředitel Tate Britain a spolupředseda poroty Alex Farquharson. Můžeme se tedy těšit na další ocenění. 100 %