10 nejslavnějších obrazů světa. Víte, kdo je namaloval?

Máte přehled o výtvarném umění? Vybrali jsme pro vás desítku slavných obrazů světa s jejich názvem i jménem malíře. Nejslavnější obrazy světa nemusí viset jen v galeriích. Pokud si je podle čísel namalujete sami, mohou viset i u vás doma na zdi.

1. Mona Lisa

Její záhadný úsměv nedává spát mnoha generacím kunsthistoriků a uchvátila srdce i dnešních obdivovatelů. Můžete ji vidět v pařížském Louvru. Autorem snad nejslavnějšího obrazu světa je Leonardo da Vinci.

2. Polibek

Slavné dílo rakouského autora jménem Gustav Klimt, jehož asi nejznámějším obrazem je právě dílo s názvem Polibek. Můžete ho vidět v galerii Belvedere ve Vídni.

3. Zrození Venuše

Tento obraz namaloval Sandro Botticelli na konci 15. století a od té doby je vyhledávaným dílem, které v galerii Uffizi ve Florencii obdivuje stále mnoho lidí.

4. Číslo 34

Autor díla s prozaickým názvem Číslo 34 jménem Jackson Pollock byl věhlasným abstraktním malířem minulého století a své obrazy tvořil nevšední technikou drippingu, tedy doslova cákání barvy na plátno.

5. Dívka s Perlou

Tento obraz vás přenese do baroka. Nizozemský malíř Jan Vermeer namaloval svůj unikátní obraz, podle něhož byl natočen i stejnojmenný film Dívka s perlou.

6. Guernica

Obraz v sobě nese kubistický rukopis rebela Pabla Picassa. Jeho štětec uměl malovat mistrovská díla, které obdivují celá staletí lidé po celém světě. Rozměrný obraz Guernica by chtělo mít mnoho lidí na své zdi.

7. Lekníny

Autorem obrazu s názvem Lekníny není nikdo jiný než slavný Claude Monet. Podle jeho obrazu nazvaného: „Imprese, východ slunce“, se později pojmenoval celý umělecký směr zaznamenávající náladu a pocity.

8. Hvězdná noc

Slunečnice slavného malíře Vincenta van Gogha asi bezpečně poznáte. Znáte i obraz s názvem Hvězdná noc? Patří totiž mezi nejslavnější umělcova díla.

9. Persistence paměti

Autorem obrazu se záhadným názvem Persistence paměti není nikdo jiný než malířský mistr Salvador Dalí s unikátním rukopisem štětců na plátnech.

10. American Gotic

Unikátní obraz American Gothic namaloval slavný malíř Grant Woods. Obraz nyní visí v muzeu v Chicagu, kde si jej můžete prohlédnout na vlastní oči.

100 %