Jsme nejlevnější na trhu!🔥 Právě teď u nás probíhá výprodej skladových zásob obrazů za 199 Kč až 249 Kč‼️ Akce je časově omezená a platí pouze do vyprodání zásob!

Silný příběh. Práce českých manželů se poprvé vystavují i v USA

Pražští rodáci Zika a Lída Ascherovi v druhé polovině 20. století vybudovali vlastní módní značku, která pracovala jen se vzorovaným hedvábím. Jejich látky se objevovaly v nejlepších módních časopisech, ale teprve nedávno se na výstavě objevily poprvé i v USA díky Českému centru New York.

České centrum New York

České centrum New York na výstavě Šílený hedvábník, kterou před čtyřmi lety uvedlo pražské Uměleckoprůmyslové muzeum, představilo módní značku Ascher zaměřenou na hedvábí, kterou založili pražští rodáci Zika a Lída Ascherovi v druhé polovině 20. století. Zika byl i sjezdovým lyžařem a pro rychlou a nebezpečnou jízdu byl nazýván Šíleným hedvábníkem. Z geopolitických důvodů museli manželé v roce 1939 opustit rodnou zem a prosadili se v Evropě i ve světě. Lída zemřela v Londýně v roce 1983 a roku 1992 Zika. V USA již mnoho let žije jejich jediný syn Peter a snacha Robin.

Výstava Mad Silkman: Zika & Lida Ascher. Textiles and Fashion

Výstava s názvem Mad Silkman: Zika & Lida Ascher. Textiles and Fashion obsahovala více než 50 originálních vzorů, textilních vzorků, fotografií, kreseb a videí, které vybrala vedoucí sbírky textilu a módy UPM a kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková. Většinu předmětů zapůjčil Rodinný archiv Ascherových ve Spojených státech. 

Ascherovy hedvábné látky

Ascherovy hedvábné látky byly od 40. do 80. let 20. století populární, často se objevovaly v nejlepších módních časopisech a pracovaly s nimi i proslulé francouzské, britské a italské módní domy včetně Christiana Diora, Chanel, Balenciagy, Lanvin-Castilla, Pierra Cardina, Yvese Saint Laurenta, Alberta Fabianiho, Ronalda Patersona, Mary Quant a Davida Sassoona. Světovou proslulost jim přinesla kolekce luxusních tištěných šátků - squares, zhotovených podle návrhů umělců, jako byl Henry Moore, Henri Matisse nebo André Derain.

Látky a vzory byly v zámoří k vidění vůbec poprvé

Výstavou se podařilo předběhnout nejvýznamnější americká muzea v prezentaci toho, co se do velké míry dnes nachází v USA, ale vznikalo to ve středu Evropy. Téměř zapomenutý příběh Ziky a Lídy Ascherových z Prahy, kteří se dokázali prosadit ve světě, objevila právě kurátorka Konstantina Hlaváčková, která získala přístup do rodinného archivu Ascherových v USA. Výstavou v UPM se manželé Ascherovi vrátili do Prahy a výstavou v Českém centru New York se představili naší zemi.

100 %