Nezapomínáte na svůj volný čas, i když jste zadaní

Možná během života v páru přemýšlíte nad tím, zda máte svůj volný čas trávit hlavně bez partnera nebo především s ním. Najít rovnováhu mezi extrémy je často těžké.

Způsob trávení volného času

To, jakým způsobem trávíme svůj volný čas, může mít velký vliv na náš vztah. Spousta lidí nedokáže v páru najít rovnováhu mezi svým vlastním volnem a společným trávením času. Mezi zadanými se často vyskytují dvě extrémní formy trávení volného času. Buď jsou stále se svým partnerem a nikam jinam a s nikým jiným nechodí, anebo se vídají jen ráno a večer, když jdou spát, pokud tedy při příchodu domů druhý partner už nespí.

Aby vztah vydržel

Pokud chcete, aby vám vztah vydržel, musíte se vídat i s jinými lidmi, podnikat něco i bez partnera a získat svoje vlastní zážitky, o kterých si pak doma budete moci svému partnerovi vyprávět. Vyhnete se ponorce, která se dřív nebo později dostaví, jestliže trávíte až příliš mnoho času se stejným člověkem. Mít čas jen pro sebe podporuje zdraví partnerského vztahu. Je přece krásné se na sebe těšit. Můžete tančit, chodit cvičit, učit se nové jazyky nebo třeba ve svém ateliéru malovat.

Žít spolu nebo vedle sebe

Jestliže naopak společně nepodnikáte vůbec nic a společný čas se omezuje jen na spánek ve stejné posteli, je jasné, možná vás brzy čekají oddělené ložnice. Možná si přitom ani nevšimnete, že vedle vás partner není. Zvyknete si na jeho nepřítomnost. Pak vám najednou jeho i občasná přítomnost bude připadat zvláštní až zbytečná.

Vyhráno ale nemusíte mít ani tehdy, když volný čas spravedlivě dělíte mezi partnera, kamarády a soukromé koníčky. Jde o to, zda trávíte čas spolu nebo jen vedle sebe.

Umění soužití

Pokud máte večer v ruce knihu a partner pracuje, jste sice ve stejný čas na stejném místě, ale prakticky jste každý jinde. Můžete někdy být vedle sebe a mlčet, ale jedině tehdy, když hodně času trávíte i opravdu společnou činností. Můžete jet na výlet, společně vařit, natírat plot, jít na večeři či do kina. Aby partnerský vztah za něco stál, musí v něm být komunikace, která se neomezuje jen na každodenní provozní záležitosti. Společné zkušenosti i zážitky vztah neustále posilují a posouvají.

 

100 %