Naučte se nic nedělat, v životě vám to pomůže

Nicnedělání a nudu stále vnímáme jako něco negativního. Když si plánujeme a zaplňujeme veškerý volný čas, podle odborníků bráníme svému seberozvoji.

 

Pro některé z nás je nestrukturovaný čas utrpením a nudu zahání nekonečným sledováním seriálů na Netflixu. Pro jiné je každá chvilka nicnedělání nakopnutím k novým projektům. Podle odborníků bychom se neměli bát nudy a užívat si ji.

Odborníci varují

Podle odborníků a psychologů je v dnešní době nuda nový stresující faktor. Pokud máte stres, znamená, že jste nejspíš zaneprázdnění a pravděpodobně důležití. Jestliže se ale nudíte, získáváte dojem, že máte nedostatek představivosti, energie a práci, která nepřináší pocit naplnění. Nuda je primárně vnímána jako něco negativního a nežádoucího. Když přijdete na to, proč jste s danou aktivitou, tedy nudou nespokojení, pomůže vám to najít správnou alternativu. Cílem je najít činnost, která vám v daný moment připadá smysluplná. Odborníci upozorňují, že nuda může být pozitivním spouštěčem. Třeba zapojíte kreativitu a začnete kreslit.

Chvilka pro mozek

Pokud se nudíme, jde o moment, kdy nám mozek říká, že je čas dělat něco jiného. Signál toho, že nás nicnedělání neuspokojuje. Daná aktivita nám přijde nezajímavá a nedává nám smysl. Neklidný a nesoustředěný mozek nás motivuje k nalézání nových podnětů, které pocit zaženou. Pokud si uvědomíme, že máme mozek plný příjemných vzpomínek, ovládáme také schopnost vytvářet fantazie a příběhy. Musíme se ale naučit kontrolovat vlastní a často nepříjemné myšlenky. Nepodléhat panice, úzkosti, depresi, nadužívání omamných látek nebo workoholismu.

Nuda probudí kreativitu a nezávislost

Nudu proto vnímejme jako příležitost k rozvoji a velmi důležitý zážitek. Učí nás proaktivitě, kreativitě a samostatnosti. Když se naučíme nudu překonávat, naučíme se nakládat se svým životem, volit si kariérní možnosti a experimentovat. Odhodíme strach cokoliv zkusit, zjistíme, co nás vlastně baví. Naučíme se vybrat si své cíle. Naučíme se prokazovat svou jedinečnost a nemusí nám být organizován pracovní ani volný čas. Naučíme se překonávat překážky a vždy zjistit, kam a jak jít dál.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení