Naučte se nic nedělat, v životě vám to pomůže

Nicnedělání a nudu stále vnímáme jako něco negativního. Když si plánujeme a zaplňujeme veškerý volný čas, podle odborníků bráníme svému seberozvoji.

 

Pro některé z nás je nestrukturovaný čas utrpením a nudu zahání nekonečným sledováním seriálů na Netflixu. Pro jiné je každá chvilka nicnedělání nakopnutím k novým projektům. Podle odborníků bychom se neměli bát nudy a užívat si ji.

Odborníci varují

Podle odborníků a psychologů je v dnešní době nuda nový stresující faktor. Pokud máte stres, znamená, že jste nejspíš zaneprázdnění a pravděpodobně důležití. Jestliže se ale nudíte, získáváte dojem, že máte nedostatek představivosti, energie a práci, která nepřináší pocit naplnění. Nuda je primárně vnímána jako něco negativního a nežádoucího. Když přijdete na to, proč jste s danou aktivitou, tedy nudou nespokojení, pomůže vám to najít správnou alternativu. Cílem je najít činnost, která vám v daný moment připadá smysluplná. Odborníci upozorňují, že nuda může být pozitivním spouštěčem. Třeba zapojíte kreativitu a začnete kreslit.

Chvilka pro mozek

Pokud se nudíme, jde o moment, kdy nám mozek říká, že je čas dělat něco jiného. Signál toho, že nás nicnedělání neuspokojuje. Daná aktivita nám přijde nezajímavá a nedává nám smysl. Neklidný a nesoustředěný mozek nás motivuje k nalézání nových podnětů, které pocit zaženou. Pokud si uvědomíme, že máme mozek plný příjemných vzpomínek, ovládáme také schopnost vytvářet fantazie a příběhy. Musíme se ale naučit kontrolovat vlastní a často nepříjemné myšlenky. Nepodléhat panice, úzkosti, depresi, nadužívání omamných látek nebo workoholismu.

Nuda probudí kreativitu a nezávislost

Nudu proto vnímejme jako příležitost k rozvoji a velmi důležitý zážitek. Učí nás proaktivitě, kreativitě a samostatnosti. Když se naučíme nudu překonávat, naučíme se nakládat se svým životem, volit si kariérní možnosti a experimentovat. Odhodíme strach cokoliv zkusit, zjistíme, co nás vlastně baví. Naučíme se vybrat si své cíle. Naučíme se prokazovat svou jedinečnost a nemusí nám být organizován pracovní ani volný čas. Naučíme se překonávat překážky a vždy zjistit, kam a jak jít dál.

 

100 %